Korte samenvatting van de beslissing:
De onderzoekscel van de VRM heeft de video’s onderzocht die door Steffi Mercie (Merciekes CommV) online werden geplaatst op YouTube (kanaal ‘steffimercieke’).
Het monitoringsonderzoek betrof volgende video’s:
- “Ik Kreeg Les Van De Wereldkampioen, Komt Dit Goed? (5 april 2026)
- “Justin Bieber op Coachella, Dit Was Niet Normaal” (15 april 2026)
- “Ik Werd Hier Emotioneel Van … Finding My Love For Dance In South-Korea” (26 april 2026)
- “Dit Was Echt Een Ramp … Finding My Love For Dance In Spain” (31 mei 2026)
De onderzoekscel stelde vast dat de vier video’s commerciële communicatie bevatten. Steffi Mercie (Merciekes CommV) ontving daarvoor een financiële betaling en/of een ander voordeel of vergoeding.
Beslissing van de VRM:
Uit het onderzoeksrapport blijkt dat Steffi Mercie (Merciekes CommV) vier video’s met commerciële communicatie op YouTube heeft geplaatst waarbij de drie elementen uit het CCP telkens niet cumulatief aanwezig waren.
Wat de herkenbaarheid van de betrokken commerciële communicatie betreft, blijkt dat slechts bij twee van de vier video’s enige aanduiding in die zin werd gebruikt.
Steffi Mercie (Merciekes CommV) erkent dat de betrokken YouTube-video’s niet correct als publiciteit werden gelabeld.
De VRM besluit dat artikel 53 van het Mediadecreet werd geschonden.
Bij het bepalen van de sanctie houdt de VRM enerzijds rekening met het gegeven dat Steffi Merci (Merciekes CommV) heeft verklaard erop te zullen toezien dat toekomstige video’s binnen dit format vanaf de publicatie correct worden aangeduid.
Anderzijds kan de VRM er niet aan voorbijgaan dat schendingen van de decretale verplichting om commerciële communicatie duidelijk herkenbaar te maken ernstige inbreuken zijn. Bovendien werd Steffi Merci (Merciekes CommV) reeds eerder voor soortgelijke inbreuken gewaarschuwd bij VRM-beslissing nr. 2022/036 van 14 november 2022.
De VRM besluit Steffi Mercie (Merciekes CommV) een administratieve geldboete van 1.500 euro op te leggen.